Przepis na udany szczęśliwy związek jest bardzo prosty otóż potrzebujesz jedynie….żartuję! Oczywiście nie ma uniwersalnej recepty na szczęśliwy związek ale gdybym miała zastosować jedną zasadę w budowaniu satysfakcjonującej relacji byłaby to serdeczność względem siebie oraz  partnera. Taka autentyczność w codzienności,  szczerość w stosunku do siebie i do bliskiej osoby. Sztuką jest patrzenia na siebie po tylu latach tymi samymi oczami. Jest to trudne ponieważ wszystko się zmienia przede wszystkim my się zmieniamy, a co za tym idzie nasza relacja.

W całym naszym życiu nawiązujemy liczne relacje międzyludzkie. Pierwszym bliskim związkiem niewątpliwie jest relacja rodzic-dziecko. Ta relacja jest bardzo ważna bo tak naprawdę jako dzieci uczymy się od naszych rodziców, okazywania uczuć, wsparcia, serdeczności, szacunku, miłości, uśmiechu. Z biegiem czasu nawiązujemy przyjaźnie, wchodzimy w relacje na płaszczyźnie zawodowej, tworzymy związki romantyczne. Ludzie w bliskich związkach partnerskich dobierają się na zasadzie podobieństwa, zwłaszcza pod względem atrakcyjności fizycznej, inteligencji, pochodzenia, wykształcenia, postawy.

Kiedy się  zakochujemy jesteśmy pełni nadziei i optymizmu. Wierzymy, że partner którego wybraliśmy jest tym jedynym na całe życie. W pierwszych miesiącach  nasz organizm zalewany jest hormonami szczęścia. W tym czasie partnerzy patrzą na siebie przez różowe okulary, ponieważ wszystko to co robi druga strona jest absolutnie wspaniałe. Jesteśmy zauroczeni tym, w jaki sposób nasz partner wykonuje proste czynności. Ten okres bywa złudny ponieważ widzimy tylko pozytywne cechy charakteru, skupiamy się na pozytywnych doświadczeniach. Nasze racjonalne myślenie jest wyłączone. Kolejnym etapem przemiany związku są romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski, związek pusty jego rozpad. Ostatni etap nie zawsze ma miejsce. Nie będę tutaj szczegółowo omawiała każdego z etapów skupię się bardziej na tym, na co należy zwrócić uwagę chcąc tworzyć szczęśliwą relację.

Kiedy czas uniesień minie przychodzi czas na poważniejsze decyzje i wtedy można mówić o zaangażowaniu. Jeśli chcemy budować szczęśliwy związek bądźmy świadomi z kim się wiążemy żeby uniknąć w przyszłości chęci zmieniania partnera. Ważne jest dostrzeżenie zarówno pozytywnych jak i negatywnych storn relacji. Człowiek, którego wybieramy powinien wykazywać szacunek do samego siebie oraz do nas. Powinien też być serdeczny, odpowiedzialny i chętny niesienia wsparcia kiedy sytuacja tego wymaga. To są cechy, które w przyszłości będą procentowały.

,,Jeśli chcemy kochać, powinniśmy się tego nauczyć, podobnie jak nauczyliśmy się innych rzeczy’’ E.Fromm

Zdaniem pisarza E. Formma (1971) dojrzała miłość wymaga aktywnego skoncentrowania na sprawach życiowych i rozwoju osoby ukochanej, odpowiedzialności za zaspokojenie jej potrzeb, szacunku dla tej osoby, zdolności widzenia jej taką jaka jest, z całą jej niepowtarzalnością. W związku nie chodzi, o to żeby kogoś zmieniać lecz cała magia polega na tym, żeby pokochać drugą osobę taką jaką ona jest w pełni. Zamiast zmieniać ukochaną czy ukochanego dostosowywać ją do własnych wyobrażeń, sugerować jak ma się zachowywać, jak powinna się ubierać, co ma mówić, możemy wspierać ją w dążeniu do tego, aby była taka, jaka ona sama chce być. Stając się rzeźbiarzami drugiej osoby tworzymy ją nie według własnego projektu, ale według tego jaka ona sama chciałaby być. Tylko wtedy kiedy lubimy partnera mamy szanse przeżyć z nim ciekawe, szczęśliwe życie.

Na satysfakcję ze związku wpływa wiele czynników. Dla każdego zadowolenie oznacza coś innego, jednakże zawsze wiąże się ze stanem pozytywnej samooceny, świadomością realizacji swoich potrzeb i osiągnięcia celów. Przypomnijcie sobie jakie były jakie były wasze początki, co wtedy czuliście do siebie, co sprawiło że zwróciliście na siebie uwagę? Dzisiaj zachęcam do tej podróży, być może przypomnisz sobie miłość, która z biegiem czasu trochę się zakurzyła.