Albert Einstein powiedział: Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko.

Pytania, które mogą się tutaj pojawić to np.: w jaki sposób traktować życie żeby było cudem, nad czym się tutaj zachwycać, skąd brać ten zachwyt oraz jaką rolę odgrywa moje podejście do życia? No właśnie…

Większość ludzi chce żyć szczęśliwie i dąży do tego. Cieszy nas zdrowie naszej rodziny, wspierający partner oraz wyrozumiały szef. Lubimy gdy coś nam wychodzi, kiedy jest po naszej myśli. Zachwycają nas podróże w piękne miejsca, pyszne jedzenie, dobra materialne. Trudność pojawia się wtedy, gdy tego nie mamy lub robimy w życiu coś czego nie lubimy.

Naukowcy udowodnili, że osoby które żyją świadomie oraz myślą pozytywnie, są zdrowsze, chętniej angażują się w relacje z innymi ludźmi, żyją dłużej, rzadziej cierpią z powodu otyłości i mają silne przekonanie, że mogą zmieniać swoje życie.

Jeśli chcesz dołączyć do tych ludzi zadaj sobie kilka pytań:

  • Jak chcesz żyć?

  • Jak traktujesz samego siebie?

  • Jak traktujesz ludzi, którzy Cię otaczają?

  • Jakimi wartościami w życiu się kierujesz?

Codzienność, rutyna, obowiązki, media społecznościowe, tablety, telefony, bodźce z zewnątrz, którymi jesteśmy zalewani spłycają nasze emocje oraz relacje z najbliższymi. Elektronika zabija naszą kreatywność oraz uzależnia. Rodziny, przestają ze sobą rozmawiać. Ta tragedia dotyczy niemal każdego. Jest łatwy sposób żeby to zmienić. Wróć z pracy, wyłącz telefon, usiądź z rodziną przy stole, poświęć codziennie 30 minut rozmowy Twojemu partnerowi, zwolnij, zacznij żyć świadomie. Nie pozwól żeby inni Tobą sterowali, weź odpowiedzialność za swoje emocje, decyzje, plany i działania.

Żeby żyć świadomie trzeba być odważnym:

,,Odwaga jest ceną, jakiej żąda Życie za zapewnienie spokoju”
– Amelia Earhart.

Odważni ludzie także się boją, ale nie pozwalają, by strach ich paraliżował, nie dopuszczają do sytuacji, w której wydarzenia zewnętrzne przejmą kontrolę nad ich życiem. Pewien wykładowca zapytał swoich studentów: ,,Kto z was chciałby zmienić swoje życie?’’ na to pytanie pojawił się las rąk, zadał im drugie pytanie: ,,A kto z was chciałby się zmienić?’’ rąk w górze było zdecydowanie mniej. Świadczy to o tym, że ludzie chcą dokonywać zmian, ale się ich boją, ponieważ oznaczałoby to, że sami muszą się zmienić.

Świadome życie to całkowite przejęcie odpowiedzialności za swoje decyzje, zachowania, emocje, za to kim jestem. Łatwiej jest własne niepowodzenia upatrywać na zewnątrz. Często zrzucamy winę na innych, na brak snu, hałas za ścianą, niemiłą panią w okienku. Lecz jest to droga prowadząca donikąd. Odwaga jest umiejętnością, której warto jest się nauczyć.

Przychodzimy na ten świat i na starcie otrzymujemy ciało, umysł, marzenia, duszę, wolną wolę, są to rzeczy za które nie musimy płacić, są one bezcenne, bo wszystko inne z biegiem czasu możemy osiągnąć miłość, pieniądze, rzeczy materialne, podróże, wiedzę. Marnujemy nasze życie, porównując się do innych, śledząc puste portale społecznościowe, zapominamy o bliskich. Żyjemy obok siebie prawie w ogóle się nie dotykając. Przypomnij sobie kiedy ostatnio bawiłeś się ze swoimi dziećmi tak, że zapomniałeś spojrzeć na zegarek, kiedy ostatnio tańczyłeś ze swoim partnerem tak po prostu w kuchni słuchając radia, kiedy ostatnio szedłeś ulicą uśmiechając się do nieznajomego oraz dziękując w duchu za drowie i za to, że możesz się rozwijać?

Uważność, pozytywne myślenie oraz praktyka wdzięczności pomaga skupiać uwagę na dobrych stronach życia. Hormony szczęścia korzystnie wpływają na naszą głowę oraz na układ immunologiczny, dzięki czemu mniej chorujemy i chętniej podejmujemy nowe wyzwania.

Jest takie ładne zdanie, puść przeszłość i zacznij żyć teraźniejszością. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe. Jeśli w Twoim życiu miały miejsca trudne wydarzenia, ktoś Cię skrzywdził lub Ty sam przez lata krzywdziłeś innych, byłeś świadkiem przemocy fizycznej i psychicznej lub sam jej doświadczałeś, potrzebujesz zwrócić się do specjalisty. Proszenie o pomoc nie świadczy o słabości, mówi o mądrości i dojrzałości osoby, która o nią prosi. Przepracowanie przeszłości pomaga na nowo odkryć życie i cieszyć się nim.

Pracując z ludźmi często zadaję pytania: jak chciałbyś żyć oraz co robisz żeby Twoje życie tak wyglądało? Pytania te mają na celu przekierować uwagę do wewnątrz, przyjrzeć się temu kim jestem, jakie decyzje podejmuję, czy jestem z nich zadowolony oraz dokąd zmierzam. Jeśli zaczniesz szukać odpowiedzi, Twoja głowa będzie pracowała nad ich znalezieniem. Zachęcam Cię do tej praktyki.

Największym odkryciem wszech czasów jest to, że człowiek może zmienić swoją przyszłość, zmieniając jedynie swoje nastawienie”.
-Oprah Winfrey-

Świadome życie zaczyna się od zmiany sposobu myślenia: STAJESZ SIĘ TYM O CZYM MYŚLISZ. Jeśli myślisz o niczym staniesz się niczym, jeśli mówisz sobie codziennie jestem bezwartościowy, nie dam rady, tak właśnie będzie. Boisz się sukcesu, sławy i bogactwa nie licz na to, że to osiągniesz. To w jaki sposób prowadzisz dialog wewnętrzny przekłada się na jakość Twojego życia oraz na relacje z ludźmi.

Zadaj sobie pytanie: co zyskam gdy zamiast oddawać się pokusie pesymizmu przestawię głowę na pozytywne myślenie?

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie powinieneś być świadomy treści myśli, które płyną do Ciebie z wewnątrz. Najważniejsze jest dowiedzieć się, co do siebie mówimy oraz spróbować nad tym popracować. Każda indywidualna myśl i każda podejmowana przez nas decyzja ma wpływ na nasze życie. To jak czujesz się sam ze sobą ma ogromne znaczenie w kontekście budowania teraźniejszości i przyszłości.

Życie jest jak ogromny statek stojący w porcie. Posiada on plan podróży załogę, czas w jakim ma dopłynąć oraz wszystkie informacje które mają mu w tym pomóc. Wyobraź sobie teraz ten sam statek, bez planu podróży, bez kapitana oraz załogi. Jak myślisz, dokąd dopłynie? Pewnie donikąd. Zatonie lub utknie na mieliźnie. Podobnie jest z życiem. Czy Twoje życie przypomina statek z zaplanowaną podróżą czy raczej jesteś skazany na przeszłość, okoliczności, opinie innych ludzi, oczekiwania i wymagania?

Kiedy pojawią się jakaś trudność użyj swojej inteligencji, logiki i wolnej woli do pokonywania ograniczeń jakie napotkałeś. Tylko poprzez pracę nad sobą możesz podnieść jakość swojego życia.

Świadome życie, to szacunek do samego siebie oraz do innych. To odwaga w konfrontowaniu się z samym sobą, uważność, wdzięczność i akceptacja. Umiejętność doceniania tego co już mam.

Drogi czytelniku zachęcam Cię do zobaczenia wartościowego filmu pt; ,,Czas na miłość”. Film ten porusza zagadnienia, o których mowa powyżej. Znajdziesz go bezpłatnie w Internecie.

Bądź szczęśliwy, żyj świadomie.

Aleksandra Bojarski.